Kaip išsirinkti saulės elektrinę

Norint įsigyti saulės elektrinę, bet neturint daug žinių apie jas, tai gali pasirodyti sudėtingu uždaviniu. Kad nepasimestumėte informacijos gausoje, padėsime jums susidaryti poreikių analizę.

Pirmiausia, nustatykite savo sunaudojamos elektros poreikius. Kad pasiskaičiuotumėte, kiek elektros energijos suvartojate per metus, peržiūrėkite savo metines elektros sąskaitas ir nustatykite vidutinį mėnesio suvartojimą kilovatvalandėmis (kWh). Tai padės paskaičiuoti, kokios galios saulės elektrinės jums reikia. Pavyzdžiui, jei per mėnesį suvartojate 700 kWh, tai per metus sunaudojate apie 8400 kWh elektros energijos, ir jums reikėtų rinktis ne mažesnę nei 9 kW galios saulės elektrinę. Taipogi, skaičiuodami savo elektros suvartojimą, įvertinkite, ar neplanuojate iš esmės didinti elektros suvartojimo, pavyzdžiui, įsigyti elektromobilį ar namų šildymo sistemą keisti į elektrinio tipo. Jei iš esmės didesnis vartojimas neplanuojamas, elektrinę rekomenduojama įsigyti šiek tiek didesnės galios nei jūsų vidutinės elektros sąnaudos. Taip užtikrinsite, kad jūsų elektrinė pagamins pakankamai energijos jūsų poreikiams.

Žinodami, kokios galios elektrinės jums reikia, įsivertinkite savo stogo dangą ir tinkamumą saulės elektrinei montuoti. Elektrinės nebus galima uždėti ant seno ir nepatvaraus stogo, tokiu atveju pirma reikėtų keisti stogo dangą, ir tada ant jos montuoti elektrinę. Sumontuota elektrinė įprastai efektyviai tarnauja apie 20-30 metų. Kad elektrinė tarnautų tikrai efektyviai, labai svarbu saulės modulių montavimo vieta ir kryptis. Geriausią našumą teikia moduliai, sumontuoti ant pietinėje pusėje esančio stogo. Taip pat svarbu, kad moduliai nebūtų šešėlyje, kadangi tuomet jie gamina mažiau energijos. Vertinant šešėlius, reikia nepamiršti, kad žiemą, kuomet saulė kyla žemiau, šešėliai gali labiau dengti stogą nei vasarą, kai saulė kyla aukščiau. Jei ant stogo krinta šešėliai nuo medžių, galbūt galima juos apgenėti, ir taip išsaugoti modulius nuo šešėlio. Taip pat reikėtų įsivertinti, ar jūsų stogas turi pakankamai vietos saulės elektrinei. Jei stogo plotas ar konstrukcija nėra tinkama elektrinei montuoti, kaip alternatyvą, galima svarstyti antžeminės elektrinės montavimą.

Žinodami elektros poreikius ir savo namų ūkio stogo galimybes, galite rinktis, kokio tipo saulės modulius montuoti. Jų rinkoje yra įvairių parametrų, su skirtingu efektyvumo lygiu, skirtingo ilgaamžiškumo bei skirtingais techniniais parametrais. Taip yra dėl skirtingų technologinių sprendimų, naudojamų modulių celių gamyboje. Rinkoje vis dar yra senojo tipo celių, kurių efektyvumas ir senėjimas yra žymiai greitesnis nei naujosios N tipo celių technologijos. Šiuo metu rinkoje populiariausi monokristaliniai N tipo moduliai, nes jie išgauna didesnį efektyvumą iš to paties ploto.

Ne mažiau svarbu savo elektrinei tinkamai išsirinkti inverterį (įtampos keitiklį). Jis elektrinės generuojamą nuolatinę srovę pakeičia į reikiamos įtampos kintamą srovę. Inverteriai taip pat būna skirtingų parametrų, jį reikėtų rinktis pagal jūsų planuojamos elektrinės galią bei suderinamumą su saulės moduliais. Inverteriai ne tik keičia įtampą, jie atlieka svarbią funkciją užtikrindami, kad saulės elektrinė dirbtų aukščiausiu įmanomu galingumu. Tam naudojama aukščiausio galios taško sekimo technologija – MPPT (Maximum Power Point Tracking). Ši technologija pagal momentinį saulės spinduliuotės stiprumą algoritmų pagalba parenka optimaliausią įtampą ir srovę, taip užtikrindama maksimalią momentinę saulės elektrinės galią. MPPT technologija nežymiai pamažina srovę ir padidina įtampą, taip pakeldama elektrinės galią. Elektrinės galia yra lygi srovės ir įtampos sandaugai. Renkantis inverterį, svarbu numatyti, ar norėsite ateityje įsirengti energijos kaupiklį (bateriją), tuomet reikėtų rinktis hibridinį inverterį, kuris turi galimybę prijungti akumuliatorių.

Vertindami saulės elektrinės įsirengimo kainą, nepamirškite, kad galite pasinaudoti valstybės teikiama APVA parama saulės elektrinių įsigijimui, kuri sudaro 255 Eur už instaliuotą kilovatą, ir finansuojama iki 10 kW elektrinės įsigijimas, tad maksimali paramos suma 2550 Eur. Įsirengiant elektrinę, kainos varijuoja dėl modulių tipų, montavimo sudėtingumo ir sistemos dydžio, tad kiekvienos elektrinės kainą su įrengimu reikia skaičiuoti individualiai. Rinkitės sertifikuotus ir patyrusius elektrinių montuotojus, jie ne tik jums parinks labiausiai tinkančią įrangą, tinkamai įrengs sistemą, bet ir suteiks garantijas bei techninę priežiūrą.